Wycieczka techniczna do elektrowni Shwarze Pumpe w Niemczech

Głównym punktem pierwszego dnia wycieczki było odwiedzenie elektrowni Shwarze Pumpe. Instalacjao mocy 1600 MW (2 x 800 MW) położona jest w miejscowości Spremberg, 35 km od polskiej granicy. Opalana jest węglem brunatnym, pochodzącym z pobliskiej kopalni, jest jedną z czterech największych tego typu elektrowni w regionie. Elektrownia ta jest pierwszą elektrownią węglową na świecie dysponującą testową technologią wychwytywania CO2, które następnie jest wtłaczane w postaci uwodnionej w głąb ziemi na głębokość 3000 m. Wszystkie procesy technologiczne są zautomatyzowane i obsługiwane jedynie przez kilku pracowników. Podczas zwiedzania instalacji, uczestnicy mieli możliwość przebywania na imponującym 160 m tarasie widokowym, nad kotłownią, skąd można było podziwiać okolicę oraz Śnieżkę. 

Następnym punktem zwiedzania na terenie Niemiec była elektrociepłownia w Cottbus o mocy 74 MWel/120 MWt. Zakład wyposażony jest w kocioł fluidalny ze złożem bąbelkowym (BFB) z którego para porusza turbinę konwencjonalną a spaliny turbinę gazową. Z turbiny parowej pobierana jest para do produkcji ciepła sieciowego. Blok fluidalny opalany jest węglem brunatnym transportowanym koleją i suszonym na miejscu. Ponadto, w zakładzie funkcjonują dwa wodne kotły gazowe, pracujące jedynie w szczycie.

Tematyka kolejnego dnia wycieczki była związana, nie jak dzień wcześniej ze źródłami węglowymi a z OZE. Uczestnicy odwiedzili dwie elektrownie wodne.

Elektrownia wodna w Leśnej  o mocy 2,61 MW to najstarsza czynna elektrownia wodna, wybudowana w 1907 r. W jej skład wchodzi pięć turbin Francisa. Znajduje się z obrębie zbiornika wodnego na rzece Kwisie.

Elektrownia wodna Złotniki o mocy 4,43 MW, funkcjonująca od 1924 roku, wybudowana również na rzece Kwisie. W jej skład wchodzą trzy turbiny Francisa.

Bazą wypadową na czas trwania wyjazdu była XIII wieczny Zamek Czocha. W trakcie pobytu uczestnicy wzięli udział w nocnym zwiedzaniu Zamku, podczas którego można było odwiedzić najskrytsze zakamarki zamku oraz posłuchać ciekawych historii o jego dawnych mieszkańcach.